Jak se o perly starat
Jak moc jsou perly křehké?
Na stupnici od 1 do 10 jsou perly klasifikovány jako 3 na „Mohsově“ stupnici tvrdosti, zatímco diamanty hodnotí jako 10, což je nejtvrdší minerál na světě. Ve srovnání s diamantem je tedy perla poměrně měkká a může být poškrábána drahokamem. V ideálním případě by perly měly být skladovány odděleně v měkkém váčku. Perly jsou vyrobeny z uhličitanu vápenatého s vnějším obalem z aragonitu. Jsou citlivé na kyseliny a jiné korozivní látky, proto by nikdy neměly být vystaveny domácím čistícím prostředkům, parfémům nebo jiným kyselým materiálům. Při koupání v chlorovaném bazénu by měly být perly vždy odstraněny.
Jak se mohou perly poškodit?
Perly mohou vyblednout a prasknout, pokud jsou vystaveny extrémnímu teplu nebo jsou roky uchovávány v suchém prostředí, například v trezoru.
Nejlepší péče o perly
Tahitské perly vyžadují relativně malou péči. Vyžadují pouze čas od času nošení, aby mohly být hydratovány přímým kontaktem s pokožkou. Perly jednoduše otřete měkkým hadříkem, abyste zachovali jejich krásu a lesk, nebo je případně omyjte v čisté mořské vodě.
Perly až nakonec:
Parfémy, lak na vlasy a jiné kosmetické přípravky nejsou vhodné pro pravé perly, proto oblékejte vaše perlové šperky jako poslední část Vašeho oblečení. Vyvarujete se kontaktu perel s chemikáliemi.
Každodenní péče:
po každém nošení je dobré perly otřít měkkým, mírně navlhčeným hadříkem. Pomáhá to odstranit veškeré zbytky, jako je pot, olej, make up nebo jiné chemikálie, které mohly během dne nasbírat.
Uložení perel:
Nejvhodnější pro uložení perel je šperkovnice nebo látkový sáček. Před uložením perly otřete a poté nechte v prodyšném látkovém sáčku a na tmavém místě. Perly by měly být skladovány odděleně od ostatních šperků s ostrými kovovými součástmi, aby nedošlo k poškrábání povrchu.
Vyvarujte se silně chlorované vodě:
zatímco perly se zrodily ve vodě, moderní přísady, jako je chlór, opravdu nejsou pro perly ideální. Kromě možného odbarvení perel v důsledku opakovaného, dlouhodobého vystavení, chemikálie ve vodě také požírají díry v lepidlech používaných k připevnění perlových přívěsků, náušnic a prstenů k jejich upevnění.
Je třeba dávat pozor na kontakt perel s tvrdým chemikáliím:
vaše perly mohou poškodit i jiné chemikálie… vyhněte se vystavení peroxidu vodíku, chemickým bělidlům a dalším barvivům.
Vyhněte se vzduchotěsným nádobám pro uložení perel:
perly vyžadují vlhkost, aby si zachovaly svou krásu a strukturální integritu, takže vzduchotěsné prostředí je pro perly smrtící. Jsou známy příběhy o perlách, kdy perly zůstaly v bankovních depozitních schránkách pro úschovu a když byla schránka po dvaceti letech otevřena, tak tam byl jen perlový prach.
Noste své perly:
perly milují vlhkost a dělá jim dobře mastnota kůže. Při nošení perly, kdy se dotýká pokožky, pomáhá perlu hydratovat vrstvy perleti a aragonitu. Perla tak zůstane krásná a lesklá.